(+420) 491 474 281

Digitální dermatoskop

 -vyšetření znamének –

Buďte i Vy zodpovědní a dbejte na prevenci rakoviny kůže!

 V naší praxi se stále častěji setkáváme s nádory kůže. V posledních letech dramaticky přibývá jednoho z nejzhoubnějších nádorů vůbec – maligního melanomu. A co je alarmující, jedná se o stále mladší skupiny pacientů.

Co je to maligní melanom?
Maligní melanom vzniká nekontrolovatelným množením pigmentových buněk v kůži, může se ale vyskytovat také na sliznicích a v oku. Riziko pro vznik melanomu přináší zejména nadměrné slunění a opakované spálení sluncem. Tento nádor velice rychle roste, šíří se (metastazuje) a může zabíjet.

Jak lze kožní nádory odhalit?
Kožní nádory (maligní melanom, bazaliom, spinaliom a další) mohou být díky snadné přístupnosti kožního povrchu k vyšetření lehce diagnostikovány pouhým okem. Laik ovšem většinou považuje za riziková „normální“ znaménka, kdežto ta riziková přehlédne. A proto je vhodnější navštívit specialistu, který zkontroluje všechna znaménka za pomoci dermatoskopu.

Co je to dermatoskop?

Dermatoskop je optické zvětšovací zařízení, které prosvítí vrchní vrstvy kůže a zvětší vyšetřované struktury. Lékař pak může zachytit strukturální a barevné změny, které nemusí být pouhým okem patrné. V praxi se běžně používají ruční dermatoskopy s 10x až 20x násobnou zvětšovací schopností. Díky moderní technologii dnes můžeme našim pacientům nabídnout také vyšetření digitálním dermatoskopem.

Jaké jsou výhody digitálního dermatoskopu?

Digitální dermatoskop umožňuje dynamické vyšetření kůže mnohonásobně větším zvětšením (až 70x) s vysokou kvalitou obrazu. Znaménko se citlivou kamerou vyfotí, poté počítač porovná získaný obraz s celosvětovou databází a vyhodnotí rizikovost znaménka. Obrázek se pak archivuje a při další kontrole po půl až 1 roce se znaménko opět nafotí a tento nový obrázek počítač porovná s předchozím. To mu umožňuje odhalit změny znaménka a vyhodnotit jeho rizikovost – zdravé, rizikové ke sledování, nutné odstranění. Závěr pak nabídne lékaři k posouzení. Tímto se minimalizuje riziko, že se nádor přehlédne, nebo naopak že bude zbytečně odstraněno znaménko zdravé. Revolucí v této oblasti je mapování celého těla tzv. bodyscan.

Co je to celotělové mapování a jak se provádí?

Mapování umožňuje vyšetření celého kožního povrchu. Pacient je nafocen speciální kamerou a následně i jednotlivá znaménka citlivou HD kamerou. Počítač znaménka vyhodnotí a archivuje. Při následné kontrole se pacient opět nafotí na celkovém snímku a přístroj sám porovná novou fotografii se starou a označí změněná znaménka. Na ty se pak lékař zaměří k dalšímu vyšetření a doporučí další postup (sledování nebo odstranění.)

Pro koho je bodyscan vhodný?

Toto vyšetření je vhodné především pro pacienty s větším počtem mateřských znamének a u rizikových pacientů s kožním nádorem v minulosti či v rodinně. Pro pacienty s nízkým počtem znamének (cca do 10) lze nafotit pouze jednotlivá znaménka a označit jejich umístění na těle na modelu v počítači.

Jak často je vhodné kontroly znamének provádět?

Dermatoskopické vyšetření je doporučeno provádět minimálně 1x ročně u všech osob. U rizikových jedinců je vhodné vyšetření opakovat v kratších intervalech, a to 1x za půl roku, ve výjimečných případech i častěji. Mateřská znaménka se mění po celý život, a proto je důležité je pravidelně kontrolovat.

Co tedy přináší vyšetření digitálním dermatoskopem pacientům?

Vyšetření má vysokou vypovídající hodnotu, je velmi citlivé při nízkém riziku chyby. Je naprosto bezbolestné a neinvazivní. Při pravidelných kontrolách dokáže odhalit maligní melanom již ve stadiu počátečního růstu, tedy zachytit jej natolik včas, že je pak šance na naprosté vyléčení velmi vysoká. V neposlední řadě oproti ručnímu dermatoskopu šetří Váš čas při vyšetření celého povrchu těla.

Digitální dermatoskop, který je na našem pracovišti pro Vás k dispozici –  FotoFinder Bodyscan

Řadí se mezi špičkové digitálními dermatoskopy. Přestože v západních zemích se již nějakou dobu s velkými úspěchy používá k prevenci a včasné diagnostice maligního melanomu a dalších kožních nádorů, na našem trhu je poměrně novinkou. Citlivá HD kamera a až 70x násobné zvětšení vytvoří obraz nejvyšší kvality, se kterou lze zachytit i ty nejjemnější detaily ve struktuře znamének. Přístroj sám archivuje a porovnává znaménka při následných vyšetřeních. Díky tomuto systému dokáže zhodnotit změny ve znaménku, které by vyšetření ručním dermatoskopem byly jen velmi obtížně zachytitelné.  Jako jediný na našem trhu umožňuje mapování celého těla tzv. bodyscan, celotělový screening, a to díky speciálnímu programu Bodystudio, které zaznamenává velkou plochu těla a rozeznává odchylky znamének od předchozího vyšetření již na přehledovém snímku.

 

Lepší a dostupnější dermatologická péče je naším posláním