Fototerapie
Co je to fototerapie?
Jedná se o léčebnou aplikaci paprsků ultrafialového záření na kůži. V našem zařízení používáme dva druhy zářičů, jeden emituje čisté UVA záření a u druhého využíváme kombinaci UVA+UVB záření (tzv. SUP).
Může být světloléčba nebezpečná?
Fototerapie využívá neionizujícího elektromagnetického záření ve spektru UVA a UVB. Toto záření je obsaženo i ve slunečních paprscích dopadajících na zemský povrch.
Nadměrným sluněním (tzn. vystavování se paprskům slunečním, ale i z umělým zářičů) pak může dojít k zarudnutí kůže, otoku až vzniku puchýřů. Opakované či dlouhodobé vystavování se těmto paprskům vede k poškození kůže a jejímu stárnutí (tzv. fotoaging), případně i ke vzniku kožních nádorů. V kombinaci s některými léčivy může dojít k alergické či toxické reakci.
Proto je nezbytné dodržovat v průběhu fototerapie tato opatření:
- Nelze se současně slunit přirozeným sluncem.
- Nelze se současně slunit v soláriu.
- Při ozařování je nutné chránit zrak tmavými brýlemi s UV filtrem, které dostanete před vstupem do místnosti se zářičem. Tyto brýle nasazujete před vstupem do místnosti a odložíte až po návratu na chodbu.
- Při ozařování zakrývejte genitál.
- Před paprsky chraňte mateřská znaménka (náplastí nebo tekutým pudrem).
- Pokud dojde k zarudnutí kůže, pocitu palčivosti nebo zhoršení kožních projevů choroby, je nutné to oznámit sestře nebo lékaři nejpozději před další aplikací záření.
- Je nezbytné informovat kožního lékaře o všech prodělaných nebo probíhajících onemocněních.
- O všech lécích, které užíváte, musí být informován Váš kožní lékař. Pokud Vám jiný lékař nasadí nový lék, konzultujte to s kožním lékařem.
- Pokud dojde k rozvoji akutního onemocnění, např. chřipky, oparu aj. infekčních či horečnatých onemocnění, je nutné to oznámit sestře nebo lékaři.
- Před sluněním je nutno pokožku zbavit nečistot a zbytků mastí, proto je vhodná očistná koupel před fototerapií.
- Po oslunění se pokožka promašťuje vhodným přípravkem dle doporučení lékaře.
- Z hygienických důvodů je každý pacient povinen před ulehnutím na lůžko ho zakrýt vlastní podložkou.
Je zakázáno lehat na nezakryté lůžko!
O druhu světloléčby, jejím dávkování a frekvencích ozáření rozhoduje vždy lékař, a to dle charakteru choroby, jejího stadia a individuální snášenlivosti slunečního záření.
Spolupracující firmy
