(+420) 491 474 281

Komplexní léčba lymfodému

– lymfodrenáže –

Tato terapie sestává z několika léčebných postupů, jejichž cílem je redukce a stabilizace otoků různých příčin.

Lymfatické otoky vznikají primárně na podkladě vrozené vady, nebo sekundárně porušením mízní drenáže (nejčastěji po onkochirurgickém zákroku nebo poúrazově).

Další příčinou otoků, u kterých s výhodou využíváme této léčebné metody, jsou otoky při žilní nedostatečnosti (flebedém, flebolymfedém), lipedém, i jako součást terapie bércových vředů.

Součástí léčby je vhodná péče o kůži, manuální ev. přístrojová lymfodrenáž, kompresivní terapie, lymfo-taping, dechová a pohybová cvičení, úprava režimu a životosprávy. V neposlední řadě jsou to také preventivní opatření k zamezení vzniku komplikací lymfedému.

Manuální lymfodrenáž je speciální technika jemných „masážních“ hmatů, které jsou prováděny velice nízkým tlakem a pomalým tempem tak, aby zlepšily transportní funkci porušeného mízního řečiště, případně odvedly mízu náhradními dráhami (kolaterálami).

Přístrojová lymfodrenáž je obdobná technika a bývá využívána jako doplněk manuální lymfodrenáže či následně k udržení redukce otoku. Kompresivní terapie je řízena stupněm otoků a je upravována v průběhu terapie. Zpočátku bývají nezbytné vícevrstvé bandáže a s postupující redukcí otoku lze přejít na jednoduchou bandáž a následně i na pohodlnější kompresivní návlek/punčochu, většinou individuálně připravenou na míru.

Kompresivní terapie je nezbytnou součástí léčby lymfedému.
Lymfo-taping vhodně doplňuje komplexní péči o lymfedém. Nakládání speciálních náplastí na kůži zlepšuje odvod mízy do lymfatického řečiště a působí tak redukci otoků.

V indikovaných případech je manuální i přístrojová lymfodrenáž hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pacient přispívá na zdravotnický materiál použitý na kompresivní terapii.

Spolupracující firmy

Lepší a dostupnější dermatologická péče je naším posláním